Цетрин при полінозі

Цетрин - антигістамінний препарат останнього другого покоління, в показаннях якого зазначено серед інших симптоматичне лікування симптомів полінозу [1] - захворювання, яке також відомо у нас під назвою «сінна лихоманка».

Поліноз - це алергія до пилку рослин, яку супроводжують симптоми, подібні з алергічним ринітом: чхання, нежить, закладеність носа; сльозоточивість та зуд очей, рота або навіть шкіри. Дуже часто таким хворим дошкуляють апатія, втома (ці загальні симптоми розвиваються внаслідок недостатньої якості сну, що пов'язано з утрудненим диханням в результаті носової непрохідності). [2]

Тригери полінозу

Подразників, здатних спровокувати загострення полінозу - неймовірна кількість. На вулиці алергіків чекають такі поширені тригери полінозу, як пилок трав, квітів, дерев і чагарників. При цьому структура захворюваності полінозом в різних клімато-географічних зонах істотно різниться. Так, якщо говорити про цю проблему в масштабах України, то у Вінницькій області серед тригерів полінозу лідирують представники сімейства злакових, тоді як в Луганській області - родини айстрових (полин) і амарантові (лобода), а в Києві основними тригерами полінозу є пилок берези, вільхи та кульбаб. [2]

Виходячи з доступних літературних даних, в різних країнах світу головними причинами полінозу, є пилок таких рослин:

 • А) пилок дерев - в Іспанії, Італії, Франції, Фінляндії, Японії; з країн СНД - в Грузіїї, Азербайджані, країнах Прибалтики.
 • Б) пилок бур'янів - в з'єднаних Штатах, з країн СНД - в Туркменістані, Казахстані, Киргизстані
 • В) пилок лугових трав - в Чехії; з країн СНД - в Білорусі.

Примітно, що у пацієнтів з полінозом можлива алергія на фрукти, які мають спільні алергенні структури з пилком відповідних дерев. Також відзначено, що у хворих на поліноз часто відзначається підвищена чутливість до моркви. [2]

Заходи профілактики при полінозі

Симптоми полінозу або ризик загострень захворювання можна знизити, уникаючи тригерів - всіх потенційних алергенів. Для цього доводиться вносити корективи в спосіб життя.

 • Тримати вікна квартири або будинку закритими в періоди цвітіння рослини-алергену (краще використовувати кондиціонер в будинку і автомобілі).
 • Носити сонцезахисні окуляри, щоб запобігти потраплянню пилку на слизову оболонку очей.
 • Після прогулянок приймати душ (повністю), щоб вода змила всі потенційні подразники.

Слід зазначити, що кондиціонери дозволяють знизити кількість пилку в повітрі, проте це твердження справедливо в разі використання сучасних кондиціонерів, які треба періодично чистити згідно з інструкцією. Також існують спеціальні пристрої для зменшення концентрації різних частинок в повітрі (фільтрація з механічним, електростатичним осадженням), спеціальні фільтри для кліматичних систем. Можна знайти і невеликі різноманітні фільтри, які корисні як для пацієнтів з полінозом, так і при наявності алергії до компонентів домашнього пилу [2].

Антигістамінні засоби при полінозі

Антигістамінні засоби лікують поліноз симптоматично, блокуючи дію запальної біоактивної речовини гістаміну, який вивільняється в тканинах, коли організм «вважає», що він знаходиться під атакою алергенів. Це «зупиняє» каскад алергічної реакції, отже, симптоми полінозу, таким чином, знижуються або проходять зовсім.

Антигістамінні засоби надзвичайно ефективні при лікуванні таких проявів сінної лихоманки, як свербіж, чхання, ринорея (нежить) і сльозоточивість. Перед прийомом препаратів проконсультуйтеся з лікарем. Зазвичай, протиалергічні засоби можна використовувати двома способами:

 • Як тільки буде потрібно: таблетку приймають відразу, як тільки вперше помічають розвиток початкових симптомів полінозу (сверблячі відчуття на слизовій носа, першіння в горлі і т.д.).
 • В якості профілактики: наприклад, якщо відомо, що на наступній день в повітрі буде велика кількість пилку або планується знаходження на природі, де є квітучі рослини, антигістамінний препарат можна прийняти вранці, незадовго до виходу з дому. [3,4]

Вибір антигістамінного кошти для лікування полінозу

Для лікування полінозу, в тому числі у дітей, рекомендують різні антигістамінні препарати другого покоління, в тому числі і ті, що включають цетиризин [5]: саме це діюча речовина містить препарат Цетрин.

Високу оцінку вітчизняних фахівців отримав цетиризин, що міститься у препараті Цетрин виробництва компанії Dr. Reddy's Laboratories LTD, який вже багато років представлений на українському ринку і ефективно використовується при лікуванні полінозу. Цетрин швидко (вже через 20 хвилин) знімає такі симптоми, як свербіж в носі, ринорея, набряк слизової оболонки і закладеність носа. Завдяки ефективному і тривалому блокуванню гістамінових рецепторів Цетрин застосовується одноразово протягом доби. Препарат має прийнятний профіль безпеки, добре переноситься пацієнтами, не метаболізується в печінці. Цетрин приймається перорально незалежно від прийому їжі. Призначається дітям у віці від 6 років. [5]

Джерела:

 1. Цетрин: інструкція http://cetrine.com.ua/instruction/
 2. Вороненко Ю.В., Пухлик Б.М., Кузнецова Л.В., Гуляр С.О., Фролов В.М., Бобров О.Є., Осипова Л.С., Гавриленко Т.І., Назар О.В., Літус В.І., Прилуцький О.С., Пілецький А.М., Романюк Л.І., Грем'яков В.О., Кузнецов О.Г. Алергологія. Підручник, рекомендований центральним методичним кабінетом Міністерства освіти та науки України. Київ-2008.
 3. Allergic Rhinitis http://acaai.org/allergies/types/hay-fever-rhinitis
 4. Treating hay fever http://www.nhs.uk/Conditions/Hay-fever/Pages/Treatment.aspx
 5. Поллиноз у детей: особенности течения и принципы лечения. Журнал «Участковый врач», май 2015.

ЦеИнт36-29/06/2017-ОТС