Цетрин при полінозі

Цетрин - антигістамінний препарат останнього другого покоління, що застосовується зокрема для лікування симптомів полінозу [1] - захворювання, яке також відоме у нас під назвою «сінна лихоманка».

Поліноз - це алергія до пилку рослин, яку супроводжують симптоми алергічного риніту та кон`юнктивіту: чхання, нежить, закладеність носа; сльозоточивість та зуд очей, рота або навіть шкіри. Дуже часто таким хворим дошкуляють апатія, втома (ці загальні симптоми розвиваються внаслідок недостатньої якості сну, що пов'язано з утрудненим диханням в результаті носової непрохідності). [2]

Тригери полінозу

Подразників, здатних спровокувати загострення полінозу - неймовірна кількість. На вулиці алергіків чекають такі поширені тригери полінозу, як пилок трав, квітів, дерев і чагарників. При цьому структура захворюваності полінозом в різних клімато-географічних зонах істотно різниться. Так, якщо говорити про цю проблему в масштабах України, то у Вінницькій області серед тригерів полінозу лідирують представники сімейства злакових, тоді як в Луганській області - родини айстрових (полин) і амарантові (лобода), а в Києві основними тригерами полінозу є пилок берези, вільхи та кульбаб. [2]

Виходячи з доступних літературних даних, в різних країнах світу головними причинами полінозу, є пилок таких рослин:

  • А) пилок дерев - в Іспанії, Італії, Франції, Фінляндії, Японії; з країн СНД - в Грузіїї, Азербайджані, країнах Прибалтики.
  • Б) пилок бур'янів - в з'єднаних Штатах, з країн СНД - в Туркменістані, Казахстані, Киргизстані
  • В) пилок лугових трав - в Чехії; з країн СНД - в Білорусі.

Примітно, що у пацієнтів з полінозом можлива алергія на фрукти, які мають спільні алергенні структури з пилком відповідних дерев. Також відзначено, що у хворих на поліноз часто відзначається підвищена чутливість до моркви. [2]

Заходи профілактики при полінозі

Симптоми полінозу або ризик загострень захворювання можна знизити, уникаючи тригерів - всіх потенційних алергенів. Для цього доводиться вносити корективи в спосіб життя.

  • Тримати вікна квартири або будинку закритими в періоди цвітіння рослини-алергену (у період проявів алергічного риніту краще використовувати кондиціонер в будинку і автомобілі).
  • Носити сонцезахисні окуляри, щоб запобігти потраплянню пилку на слизову оболонку очей.
  • Після прогулянок приймати душ (повністю), щоб вода змила всі потенційні подразники.

Слід зазначити, що кондиціонери дозволяють знизити кількість пилку в повітрі, проте це твердження справедливо в разі правильного використання сучасних кондиціонерів, які треба періодично чистити згідно з інструкцією. Також існують спеціальні пристрої для зменшення концентрації різних частинок в повітрі (фільтрація з механічним, електростатичним осадженням), спеціальні фільтри для кліматичних систем. Можна знайти і невеликі різноманітні фільтри, які корисні як для пацієнтів з полінозом, так і при наявності алергії до компонентів домашнього пилу [2].

Антигістамінні засоби при полінозі

Антигістамінні засоби лікують поліноз симптоматично, блокуючи дію запальної біоактивної речовини гістаміну, який вивільняється в тканинах, коли організм знаходиться під атакою алергенів. Це «зупиняє» каскад алергічної реакції, отже, симптоми полінозу, таким чином, знижуються або проходять зовсім.

Антигістамінні засоби ефективні при лікуванні таких проявів сінної лихоманки, як свербіж, чхання, ринорея (нежить) і сльозоточивість. Перед прийомом препаратів проконсультуйтеся з лікарем. Зазвичай, протиалергічні засоби можна використовувати двома способами:

  • Як потрібно: таблетку приймають відразу (при встановленому діагнозі), як тільки вперше помічають розвиток початкових симптомів полінозу (сверблячі відчуття на слизовій носа, першіння в горлі і т.д.) * фіксованим призначеним курсом.

Вибір антигістамінного засобу для лікування полінозу

Для лікування полінозу, в тому числі у дітей, рекомендують різні антигістамінні препарати другого покоління, в тому числі і ті, що включають цетиризин [5]: саме ця діюча речовина міститься в препараті Цетрин.

Джерела:

  1. Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Цетрин. http://www.drlz.com.ua/ibp/lz_www.nsf/id/1E21780265A36AECC225860800326F9A/$file/UA67890201_4B1E.mht
  2. Вороненко Ю.В., Пухлик Б.М., Кузнецова Л.В., Гуляр С.О., Фролов В.М., Бобров О.Є., Осипова Л.С., Гавриленко Т.І., Назар О.В., Літус В.І., Прилуцький О.С., Пілецький А.М., Романюк Л.І., Грем'яков В.О., Кузнецов О.Г. Алергологія. Підручник, рекомендований центральним методичним кабінетом Міністерства освіти та науки України. Київ-2008.